Sertleşme Sorunu Tedavisi (Erektil Disfonksiyon)

Penis Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Nedir ? 

Penis belirli yaşlardan sonra sertleşmiyor. Bunun bir çok nedeni olsa da genelde psikolojik nedenler ve damarlın tıkanması önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Sorun üroloji dalının baktığı genelde hastaların çekinerek tedavi olmak istemedikleri bir hastalık türü.

Sertleşme Sorununun Tedavisi İçin Neler Yapılmalı ? 

Sertleşme sorunu olana bir erkek için tedaviye başlamadan önce bazı testler yapılması gerekir. Bu tesler sonrasında penil dopler dediğimiz görüntüleme işlemi de yapılmaktadır. Bu süreç tamamlandıktan sonra tedavi aşamasına geçilir.

Tedavi aşamaları arasında ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile penis üzerinde daha fazla kan dolaşımı olması hedeflenir. Ancak bu ilaç tedavisi de tam olarak kalıcı bir çözüm değildir. Geçici bir süre içerisinde sorunu çözmüş ve cinsel ilişki esnasında sertleşmenin daha fazla süre kalması sağlanır ama kalıcı değildir. 

Düşük Yoğunluklu Ses Dalgaları (LSWT)

Taş kırma işleminde genelde kullanılan bu yöntem ile yeni damar oluşumu hedeflenir. Sonuçların değerlendirilmesi için ortalama olarak bir ay geçmesi gerekir. Bu süre yeni dama oluşumu için gerekli süredir. 5-10 seans bu işlem duruma göre uygulanır. İşlem sonrasında başarı elde edilmesi yüksektir. 

İşlemin  Yan Etkileri Var Mı ? 

İşlem sonrasında hafif kızarıklıklar beklenen doğal neticelerdir. Hafif karıncalanma ve uyuşmada geçici olarak gözlenebilir. Ama bunlar yan etki bile sayılmayacak kadar az durumlardır. Kısa bir süre sonra gider ve tekrarlamaz.

İşlemi Tekrar Etmek Gerekir Mi ?

Normla şartlar altında tekrar gerektirmez. Sonuçta işlem sonrasında bir netice alınır. Ama bu neticenin üstüne koyarak daha da iyi neticeler elde etmek için tabi ki ileride ek seanslar uygulanabilir. Bu tamamen isteğe bağlıdır. Hastanın isteğine göre yapılır veya yapılmaz. Ama işlem kalıcı ve normal şartlarda tekrar gerektirmez. Etki süresi ortalama olarak 2 senedir.

Penis Boyunda Artış Olur Mu ? 

Ses dalgaları göndererek damar oluşturulur. Bu dama oluşturma işlemi zaten tedavinin kendisi gibidir. Oluşan bu yeni ve taze damarlar tabi ki penis de bir miktar kalınlaşmaya neden olacaktır. İşlem sonrasında penis uzunluğu değişmez ama kalınlığı bir miktar değişir. 

İşlem Hastanede Mi Yapılıyor ? 

Sertleşme sorunu tedavisi hastanede yapılması gerekmez. Klinik ortamında sadece doktor ve teknisyen eşliğinde yapılır. İşlem için hastane yatış v.s kayıt işlemleri yapılmaz. İşlemin gizliliği ve mahremiyetine azami özen gösterilerek yapılır. 

Kaç Seansta Bu İşlem Yapılır ? 

Penisteki damarların ve kan dolaşımının ne kadar bozulduğu belirlenmesi ile seans sayıları belirlenir. Yani hastalığın ağırlığı ne kadar çok ise seans sayıları o kadar artar. Ortalama bozukluğu olan bir hasta 6 – 10 seans arasında işlem yaptırması yeterlidir. Her bir seans 20dk sürmektedir. Bu işlem sonrasında eğer ihtiyaç var ise seanslar arttırılır. 

İşlem Ağrılı Mı ? İşlem Sonrasında Sızı Yapar Mı ? 

İşlem öncesinde bir anestezi veya sedasyon gerektirmez. Bu işlem esnasında da bir ağrı olmaz. En azından hastaların bu şekilde bir şikayeti olmamıştır. 20 dakika sonrasında biraz uyuşma gözlenebilir. Ama bu da bir süreçtir ve geçicidir. Yani Kalıcı bir ağrı sızı olmaz.

Gündelik Hayatımı Kısıtlar Mı ? 

işlemler klinik ortamında yapılır. Seans bittikten sonra hiçbir şey olmamış gibi iş yaşantınıza veya sosyal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Her seans bu şekildedir. Öğle arasında küçük bir boş vaktinizde bu seanslara gidilebilir. 

Bu Sayfa 1.589 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , ,