Penis Eğriliği Tedavisi ( Peyronie )

Penis Eğriliği Neden Olur ? 

Penis eğriliğinin oluşmasının bir çok nedeni vardır. Bunların en başında genetik nedenler gelir. Yani kişi doğumsal olarak penisinde bir eğrilik söz konusu olabilir. Tabi ki her penisinde eğrilik olan Peyronie rahatsızlığı var denemez. Çünkü eğer sorun 20 derecelik açının üzerine çıktı ise, bu sorundan bahsedilebilir. Bu derecenin altı normal kabul edilir. 

Zaten bu tedavi cinsel ilişki esnasında çıkan zorluklardan genelde tedavi edilir. 20 derece altında da bu sorun olmaz. İlişki esnasında acı yanmaz ve zorluk görülmeyecektir.

Hipospadias hastalığı dediğimiz bir diğer sorun ise, idrar deliğinin penisin altına açılması ile olur. Buda penis eğriliğine neden olan unsurlar arasında yer alır. Epispadias hastalığı dediğimiz idrar deliğinin üstüne açılması da penis eğriliğine yol açan nedenler arasında yer alır.

Peyronie hastalığı (penisin üzerinde plak şeklinde bağ dokusu oluşması)

Peyronie rahatsızlığının bir diğer adı da sonradan kazanılan penis eğriliğidir. Bu tip bükülmeler ne genetik ne doğumsal ne de idrar yolu ile alakalıdır. Günümüzde en sık görülen tiptir. Penis hiç bir şekilde darbelerden dolayı eğilmez. Fiziksel çarpmalar bükmeler penisi kalıcı olarak etkilemez.

Penis üzerinin örten ince deri altında minik kanamalar bazı durumlarda oluşabilir. Bu kanamların iyileşme sürecinde oluşan minik yaralar ve izler penisin yapısını etkiler. Bu etki sonucunda bozulan elastik yapı ereksiyon esnasında bir tarafa doğru bükülür. 

Peyronie tip penis eğriliği genelde 50 yaş üzerinde ki erkeklerde sıklıkla görülür. Penis eğriliğinin ilk belirtileri acı ve ağrı olmasıdır. Bu acı ve ağrı bir süre sonra penisin genelde üst bölgesinde plakların artık ele gelmesi ile devam eder. Sonuçta bu hastalık belirginleşir. 

Peyronie hastalığının ilaç ile tedavisi 

Peyronie penis eğriliğini ilaç ile tedavi etmek az ihtimalle de olsa mümkündür. Oluşan plakların erken tedavi de ilaç ile tedavi edilebilir. Ancak bu işte başarı oranı genelde düşüktür. Yani peyronie tipi bükülme az ihtimal ile ameliyatsız tedavi edilebilir.

Peyronie Hastalığının Ameliyat İle Tedavisi

Penis eğriliğini düzeltmek için çeşitli teknikler uygulanır. Bu tekniklerden biri plan oluşan tarafında tam karşı tarafından sağlık dokunun alınıp simetri sağlanmasıdır. Bir miktar kısalma görülebilir. Bir diğer yöntem ise, vücuttan sağlıklı doku toplanır. Plak olan bölge temizlendikten sonra eksik olan kısma bu doku koyularak ameliyat tamamlanır. Bu tipte peniste kısalma gözlenmez. Bir diğer metot ise, implant yerleştirmektir bu da seçenekler arasında yer alır.

Ameliyat Sonrası 

Ameliyatın ortalama süresi 2 saattir. Bu süre hastalığın şiddetine göre değişir. Hastanede bir gün süre ile kontrol amaçlı kalınması gerekir. Cinsel ilişkiye de bir ay süre ile girilmemesi gerekir. Yürümede çalışmada bir aksaklık yaşanmaz. Bir kaç gün sonra normal hayatına dönebilir. Penis üzerinde bir sargı ise kısa bir süre olacaktır.

 

Bu Sayfa 204 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , , ,