ESWL ile Taş Kırma Tedavisi

ESWL açılım olarak (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) adı verilir. Cerrahi olarak vücudun içine girmeden vücut dışından şok dalgaları göndererek böbrek içinde ki taşların parçalanması işlemidir. Cerrahi yönteme göre kansız ve ağrısız bir işlemdir. 

Böbrek Taşı Nasıl Düşer ?

Böbrekte bulunan taş bu şok dalgaları ile parçalanması sonrası idrar ile dışarı atılması işlemidir. Bu taşların insana ne kadar büyük ağrılar verdiğini biliyoruz. Bu yüzden bu işin bir ana önce ve pratik bir şekilde halledilmesi için taş kırma gerekir. Taş kırma işlemi esnasında bir sedye üzerine yatılarak başlanır. Ultrason yardımı işe taşın tam yeri tespit edilir. Cihaz taşın veya taşların üzerine hedeflenerek şok dalgası göndermeye başlar.

Taşın cinsi ve büyüklüğüne göre bir seansta bile halledilebilir. Taş büyük veya cins olarak birkaç seansta gerektirebilir. Böyle olduğundan seanslar tekrarlanır ve bu dönemi daha konforlu geçirmek için bazı ağrı kesici ilaçlar verilir. Sonuç olarak yüzde 80 gibi oldukça yüksek bir oranda taş kırma işlemi başarı ile tamamlanır. Eğer taş 3 cm den büyük ise taş kırma işlemi tercih edilmez. Cerrahi olarak böbrek veya kanal temizlenir. 

Taşın düşmesi için gereken küçülme 3 mm dir. Bu seviyeye indiğinden taş eğer vücutta başka bir sorun yok ise, idrar yolu ile düşer. Eğer kişide idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar var ise, ilk önce bu rahatsızlık giderilmeli ve sonrasında ESWL ile taş kırma işlemi yapılması gerekir. 

Taş Kırma işlemi Ağrılı Bir Tedavi Mi ? 

Taş kırma işlemi esnasında taşa odaklanan cihaz taşın olduğu bölgeye dalga gönderir ve sinek ısırması kadar minik bir his ile işlem yapılır. Bu atışların sayısı arttıkça ağrı muhtemelen biraz olacaktır. Ama anestezi uygulayacak kadar bir ağrı olmaz. Taş kırma işleminden anestezi sadece çocuklar için veya anestezi için ısrarlı veya başka bir sağlık sorunu olan hastalar için yapılır. 

ESWL Başarı Oranı 

Taş kırma işinde başarı oranı oldukça yüksektir. Hastanın başka sebeplerden rahatsızlıkları olmadığı sürece her hasta için uygulanabilen bir tedavidir. Dediğimiz gibi idrar yollarından sorun olan hastalarımız için ilk önce tedavi gerektirir. Ayrıca cerrahi uygulamalarına göre vücuda zarar vermez ve hastanede yatma gerektirmez. 

Taş Kırma Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler 

Taş kırma sonrasından bir miktar taş ilk tuvalete gitmenizle aşa inecektir. Geri kalanlar içinde bol su tüketilerek idrar yollarının çalıştırılması gerekir. Ayrıca böbrek sıcak tutulması hastaya fayda sağlar. Bu su tüketimi ile eğer 3mm altı ise taşlar muhtemelen aynı gün içerisinden tamamen temizlenmesi öngörülür. 

Taş kırma işlemi böbrek için zararlı bir uygulama değildir. Tahribatı çok az olur veya hiç olmaz. İşlem sonrasından böbrekte çalışma zorlukları oluşturmaz. Ayrıca işlem dünya da sık yapılan işlemler arasından olduğu için korkulacak veya tedirgin olacak hiç bir negatif durum söz konusu değildir.

Bu Sayfa 4.702 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , ,

2 comments:

ali2 Aralık 2015 at 14:32Reply

hocam prostat taşları kırılıyormu?

yeşim uncu17 Mayıs 2016 at 07:13Reply

Taş kırma hakkında bilgi rica ediyorum.