Düşmeyen Böbrek Taşı

Böbrek taşı bilindiği gibi ağrılı bir süreçtir. Bu dönemde 4mm altında ki taşların idrar yolu ile dışarıya atılması gerekir. Fakat bazı durumlarda böbrek taşı düşmeyebilir. Böyle bir durum oluştuğundan taş ya kırma işlemi yapılarak düşürülür, yada ameliyat ile taş böbrekten veya kanaldan ameliyat ile alınır. 

Her durumda taş kırma işlemi de başarı vermeyebilir. Bunun belirlenmesi doktor tarafından yapılır. Yani ultrason ile yapılan gözlemlerde taşı aşırı büyük olması veya kırmaya müsait olmama durumları olabilir. Bu durumda taş ile sizin yaşamanız beklenemez. Taşı yeri de müsait ise, açık bir ameliyat ile taş cerrahi olarak alınır. Bu bilinen ameliyattır. 

Bazı durumlarda ise, böbrekten düşer ama kanalda kalabilir. Az da olsa bir ihtimal penis içerisinden girilerek taşın çekilmesi de yapılabilir. Bu da üroloji doktorları tarafından yapılır. Bu da bir taş düşürme yöntemleri arasından yer alır. 

Düşmeyen taşın verdiği acı ve ağrı

Düşmeyen taş hareket ettikçe insanda inanılmaz bir ağrıya sebebiyet verir. Bunun nedeni böbreğin yolunun tıkanmasıdır. Bu yüzden böbrek sinyal verir. Bu sinyal kanalın açılması yönündedir. 

Düşmeyen taşı çok fazla bekletmek ve o ağrıyı çekmek çok doğru değildir. Hem insana verdiği ağrı hemde böbreğe verdiği tahribat nedeni ile, acilen müdahale gerektirir. Bu müdahale çok bekletilmeden yapılmalıdır. 

Böbrek taşı neden düşmez ?

Böbrek taşının düşmeme nedeni çok büyük olması, idrar yollarında oluşan enfeksiyon, veya doğuştan idrar kanallarında olan darlık gibi taşın yolunu tıkayan nedenlerden dolayı düşmesi gereken taş düşmeyebilir. Ayrıca taşın çok büyük olması da taşın düşmeme nedenidir. Siz ne kadar sağlıklı olsanız da taşın çapı kanaldan geçmeye müsait olmayabilir.

Her Düşmeyen Böbrek Taşı için ameliyat olmak gerekir mi ? 

Her düşmeyen böbrek taşı için ameliyat gerekmeyebilir. Taşı kırarak taş parçalanabilir ve idrar yoluyla dışarıya atılması sağlanabilir. Bu da tabi ki çeşitli testler ile belirlenir. Taşın nasıl ne şekilde kırılacağına veya kırılmıyor ise, nedeni ancak doktor tarafından belirlenir. Böyle bir durum içerisinde iseniz, mutlaka bir üroloji uzmanına gitmeniz ve durumunuz hakkında bilgi almanız gerekir.

Bu Sayfa 3.673 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , ,

1 comment:

Hüseyin ŞAHBAZ20 Temmuz 2016 at 03:16Reply

Merhabalar hocam. Benim mercimek büyüklüğü kadar bir böbrek taşım varmış ve doğal yollar ile atılabilirmiş tabi ilaç da kullanıyorum. Ama cinsel sorun yaşıyorum. Hiç boşalamıyorum bunun ne gbi etkisi var? Yardımcı olurmusunuz