Böbrek Taşı

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek Taşı tedavisi kısaca anlatmak gerekirse, eğer taş küçük ise, bol sıvı tüketerek doğal yollardan böbrek taşını düşürmek olarak adlandırabiliriz.
Ama eğer böbrek taşı büyük ise,cerrahi yöntemler ile böbrek taşını kırarak düşürmek olarak adlandırabiliriz.

Böbrek taşı tedavi süresi bir veya birkaç seans ile taşa yönelik yapılan ses dalgaları ile taşı parçalamak suretiyle küçültmektir. Böbrek taşı tedavisi bu şekilde olur. Böbrek taşı tedavisini kim yapar derseniz buda açık bir cevap ile ürolog doktorlarıdır. 

Böbrek taşı tedavi edilmezse ne olur ? 

Böbrek taşı çok sancılı geçen bir süreç ile mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Böbrek taşı hastalığı ve tedavisi mutlaka bir şekilde çözüm bulunarak düzeltilmesi gerekir. Eğer ağrılı süreç devam eder ve bir tedavi uygulanmaz ise, böbrekte tahribata neden olur. Bu durumda da böbrekte geri dönüşü olmayan sorunlara yok açabilir. Hatta ve hatta böbrek bile kaybedilme riski vardır.

Böbreğimde taş var ne yapmalıyım diye sorulan sorulara cevap mutlaka bir böbrek taşı muayenesi olmalısın diyoruz. Böbrek taşı muayenesi yapılır ve ultrason ile böbrek tespit edilmesi gerekir. Çünkü böbrek taşı ultrason da görülür. Bu taşın büyüklüğü ve yerine göre tedavi şekilleri belirlenir. Her taş aynı yöntem ile tedavi edilmez. Bazı durumlarda kırma yöntemi uygulanır iken bazı durumlarda ise ameliyat başarılı sonuçlar verebilir. Ama yukarı da da bahsettiğimiz gibi tedavi edilmez ise böbrek kaybına kadar giden bir süreci başlatmış olacaksınız.

Böbrek Taşı Ağrısı 

Böbrek taşı ağrı şiddeti çok yüksektir. Hatta böbrek taşı ağrısı doğum sancısı ile eşdeğer görülmektedir. Böbrek taşı ağrısı nasıl giderilir sorusunun cevabı ise buscopan kullanımıdır. Bu bir süreliğine de olsa geçici ağrısı azaltacak veya tamamen kesecektir. 

Böbrek taşı ağrısı geçiren biri bele, mesaneye, bacağa ve sırta buran şiddetli ağrılara magruz kalır. Ayrıca bir küvet içerisine sıcak su doldurarak içine girmek sureti ile de böbrek ağrısının şiddeti azaltılabilir. Böbrek taşı ağrısı sürekli süren bir ağrı değildir. Günler hatta haftalar sürebilir ama devamlı olmaz. Böbrek ağrısını önlemek için bir çapa gösterilmesi gerekir. Çözüm olarak ise yukarıda belirttiğimiz yöntemler geçerlidir. 

Böbrek taşı ağrısı yan etkileri

Böbrek taşı teşhisi konulan bir hastada aralıklar ile ağrı çeker. Bu ağrılardan dolayı vücudun birçok yerinde ağrı yaşanır. Baş ağrısı da bunların içindedir. Fakat direk değil de ağrıdan dolayı olan kasılma ile baş ağrısı oluşabilir. Buda kişiden kişiye hastadan hastaya değişir. 

Böbrek taşı yenilen içilen gıdalardan kaynaklanır. Bu gıdalar da hastadan hastaya böbrek taşı oluşturur. Bazısı için tuzlu yemek bazısı için kola taş yaparken bazı hastalar için yapmayabilir. Dediğimiz gibi böbrek taşı çaresi taş boyuları büyük ise, kırma veya ameliyat ile giderilebilir.

Böbrek taşı ırsı olabilir. Yani genetik olarak vücut taş üretebilir. Hatta taş kırılıp veya ameliyat ile alındıktan bir süre sonra vücut tekrar üreterek taş yeniden oluşabilir. Bu da tamamen hastanın yapısı ile alakalıdır. Bol sıvı tüketmek tabi ki taşın oluşumunu etkileyen unsurlar arasındadır. Fazla sıvı tüketmeyen biri için taş oluşumu daha kolay olacaktır. 

Sıvı böbrek içinde oluşan taş kalıntılarını temizler. Az su içen birinde bu sistem çalışmadığından taş oluşumuna müsait olacaktır. Kısacası böbrek taşı bulaşıcı veya sonradan oluşan bir durum değil tamamen vücudun üretmesi ile alakalıdır.

Böbrek Taşı Düşürme

Eğer böbrek taşı küçük ise bunun bazı yöntemler ile vücut dışına atabiliriz. Bunların en başından bol sıvı tüketimi gelir. Şifalı sular, bira tüketimi, mısır püskülü, böbrek taşı çayı gibi bitkisel veya sıvı ürünler taş düşürmede yardımcı olabilir. Burada bilinmesi gereken şey saydığımız şeylerin hiçbiri taşı düşürmez. Sadece idrar yollarını çalıştırdığı için sürekli tuvalete gitme ihtiyacı gerektirir. Eğer taş mesanede veya böbrek taşı üretere düşerse taşı hızlı düşmesini sağlayabilir. Yani zikredilenler tedavi için değil idrarı sıklaştırmak içindir. Ayrıca taş düşmeye yakın durumlarda traktör kullanmak ip atlamak ve zıplamak bile taşın hareket etmesini sağlayabilir. Buda taşın aşa inmesini sağlayacak, eğer taş büyük ise, sadece hastaya daha fazla ağrı verecektir. Eğer bunlar fayda vermez ise, bir üroloji uzmanına girerek böbrek taşı zararlarını göstermeden müdahale ettirmek lazımdır.

Böbrek taşı eritme

Bu da eğer taş erimeye müsait ise taşı eriten bazı yöntemler ile taş küçültülerek idrar yollarından atılabilir. Böbrek taşı eritme kürü, böbrek taşı eritme egzersizleri, böbrek taşı eritme spor hareketleri böbrek taşı eritme yöntemleri arasında yer alır. Bunlar taşın parçalanmasına neden olabilir. 

Böbrek taşı rahatsızlığı belirtileri ve nedeni açıktır. Eğer vücut boşluğunuzda sanki ölüyorum dercesine bir ağrı yaşıyor iseniz bu taş ağrısıdır. Böbrek taşı olanlar ise mutlaka muayene olup bir taş kırma merkezine gitmesi gerekir. 

Böbreğimde taş var hangi bölüme gitmeliyim

Taşı olan bir hasta ilk önce bir ürolog uzmanına giderek ultrasona girmesi gerekir. Böbrek taşım var ama ağrısı olmayan hastalar da buna dahildir. Çünkü o taş mutlaka bir yerde fire verecek ve en olmadık yerde size inanılmaz zorluk ve sıkıntılar doğurabilir. Bazı taşlar olsa da ağrı yapmaz. Taş böbreğin içinde olur ve bu kanalın akılını engellemiyor ise veya tamamen kapatmıyor ise ağrı yapmaz. Bu durumda siz taşınız olsa da bu durumdan haberiniz olmayacaktır.

Böbreğimde taş var oruç tutabilir miyim ?

Böbrek taşı olan sık bir şekilde sıvı tüketmesi gerekir. Eğer uzun süre su içmez ise, böbrekte acayip bir ağrıya neden olur. Bu durumu kendim yaşadığım için biliyorum. Ayrıcı o günde ramazan ayı idi. Yani oruçlu idim. Niyetlendim ama saat 10 gibi taşın ağrısı ağır basında dini otoritelerden onay alarak orucumu bozdum. Bu her taş olan oruç tutamaz anlamına gelmez. Fakat taş sorunu aşikar ve bu süreçte veya olan su içmezse ağrısı olacak kişiler oruç tutması pek mümkün görünmüyor. Eğer kendinizi de çok zorlarsanız böbreğe yani vücuda zarar vermekten mesuliyet bile doğabilir.

Böbrek taşından hemen nasıl kurtulurum ?

Böbrek taşından hemen kurtulmak için mutlaka bir taş kırma uzmanına gitmektir ve gecikmeden bunu yapmaktır. Eğer taş kırılacak durumda ise hemen kırdırmak ameliyat gerekiyor ise de açık veya kapalı ameliyatlar ile hemen tedavi olmaktır. Böbreğimdeki taş düşmüyor niye boşa kürek sallamayın. Hemen uzmana giderek sorunu gecikmeden çözmek lazım. 

Böbrek taşı gebeliği etkiler mi

Gebeliğin etkileyen bir durum olmasa da ağrı çekilebilir ama hamilelikten dolayı genişleyen kanallar da taşın hızlı düşmesine yardımcı olabilir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Böbrek taşı öldürürmü

Böbrek taşını bir hasta tedavi ettirmemekte ısrar eder ise, böbrek de kalıcı sorunlara ve görevini iyi yapamamasına neden olabilir. Ayrıca bu durum böbreğin alınmasına kadar gidebilir. Böbrek taşı belki bir insanı öldürmez ama zamanla kaybedilen böbrekler de ölüm nedeni olacağından hafife alınacak bir konu olmadığını belirtmek isterim.

Bu Sayfa 3.190 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,

1 comment:

ali11 Temmuz 2015 at 16:17Reply

Hasanpaşa Özel Çağıner hastanesinde kapalı üreter taşı amel
iyatı yapyılar ve şiddetli ağrılarımdan bir defada kurtuldum. Teşekkürler.