Böbrek Taşı Neden Olur

Böbrek taşı oluğumu vücut yapısına bağlı bir rahatsızlıktır. Ama tabi ki düzensiz ve bilinçsiz beslenme taş oluşumuna neden olacaktır. Bunların en başından iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin üzerinde kalan tortuların böbrekte kristal halini almasıdır. 

Böbrek Taşı idrar yollarından sık enfeksiyonu olan hastalarda sık görülür. idrar yollarında olan bozukluk taş oluşumunu tetikler veya taşların böbrekte kalmasına olacak sağlar. Aşırı bir şekilde spor ve egzersiz de taş oluşumunu tetikler. Kısaca terleme yüzdesi yüksek işler de bulunanlar idrarlarından çıkması gereken sıvıyı ter yolu ile attıkları için böbrekte idrarın tabaka olarak geçmesine neden olacaktır. 

Böbrek taşı olana kimselerin de genelde az sıvı tükettiği görülene bir durumdur. Bazı insan vücudu taşı kendi atar ama bazıları atamaz veya atmaya çalışırken yolda idrar yolunu tıkar ise, oldukça yüksek bir ağrıya neden olur. Ayrıca ailesinden taş problemleri olan bir hastada da taş olma ihtimali vardır.

Böbrek taşları en çok kimlerde görülür  ?

Böbrek taşı olma ihtimali erkeklerde oldukça yüksektir. Kadınlara göre 3 kat daha fazla yakalanma ihtimali vardır. Ayrıca bir kere taş döken bir hasta da tekrar olma ihtimali ilk on yıl için oldukça yüksektir. Böbreklerinde sorun olan kimselerde de taş sıklıkla görülür. Ayrıca tek böbrekli hastalarda görülme olasılığı yüksektir.

Bazı mide ilaçları da böbrek taşı oluşumunu destekler. Ayrıca tabiat olarak az su içmek de böbreklerin iyi temizlenmediği için tortu oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca günlük hareket hacmi az olan kişilerde de taş olma ihtimali olacaktır.

Taş ağrısı

Taş ağrısı bir kadının doğum yapması kadar ağrı verir insana.  Gerçekten şiddetli bir şekilde insan öleceğini bile düşünebilir. Ağrı eğer böbrekten çıkmış ve mesaneye doğru ilerliyor ise, oldukça sızı yapar. O her adım attığından kişi acıdan kıvranır. Gerçekten baya sıkıntılı bir durumdur. 

Ama böbrek içinde ise taş ve hatta böbreği doldurmuş olsa bile ağrı yapmaz. Ne zaman ki böbreği tıkar şiddetli baş ağrısı kusma idrarda kanama gibi belirtiler görülebilir. Zaten idrar yolundan bu durum enfeksiyona neden olacağı için, paralel olarak idrar yolunu da geçici bozacaktır. 

İdrar da pembemsi veya direk kan şekilde karışık gelebilir. Ama taş idrar kesesinden düşüp taç mesaneye gelmiş ama boyutu büyük ise, taş kırma işlemi yapılır. İdrar yolu ile atacak şekilde küçültme sağlanır. Bu esnada sık sıvı tüketmek gerekir. Eğer bir haftadır bu ağrı çekiliyor ve taş düşmedi ise, mutlaka kırılması gerekir. Taş kısma işleminden sonra kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Böbrek taşı olduğu nasıl anlaşılır ? 

Bir insanın böbreğinde taş olduğunu ultrasın olmadan anlaşılmaz. İlla ya ultrason veya kanala girmiş ise, tomografi ile görülür. Sağlık kontrollerinden zorunlu check-up larda görülebilir. Film olmadan pek anlaşılması mümkün değildir. 

Anlaşılmasının bir yolu da ağrıdır. Eğer şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız ara ara da olsa mutlaka taş olacaktır. Bu yüzden acilen bir üroloji doktoruna görünmek gerekir. Böbrekten taş spor aktiviteleri ile veya biçimsiz fiziksel hareketler ile böbrekten aşa inebilir. Böyle bir durum olduğundan zaten kısa bir süre sonra böbreklerde ağrı olmaya başlayacaktır. 

Böbrek taşı önlenebilir mi ? 

Böbrek taşını yüzde yüz önlemek mümkün değildir. Bu yüzden sadece birkaç tavsiye ile belki bir sonraki taş düşürme zamanını erteleyebiliriz. Çünkü taş düşüren bir hasta büyük oranda ilk 10 yıl içerisinde tekrar taş düşürüyor. 

Taş oluşumunu engellemek için bol miktarda günlük sıvı tüketmek gerekir. Bu 2 tl kadar olmalıdır. Bol bol idrara çıkmak böbreklerde sürekli bir temizlik olmasına neden olacağı için herhangi bir birikme söz konusu olduğunda büyümeden idrar yolu ile dışarıya atılması sağlanabilir. 

Aşırı et tüketimi ve tuz da taş oluşumuna neden olabilir. Bu yiyecekleri de dikkatli yemekte fayda var. Sebzeler ve meyveler iyi yıkanmadan yenmemelidir. Ayrıca kolalı içeceklerden de sakınmak gerekir.

Bu Sayfa 1.845 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,