Blog Sayfamız

Tüm alanında yapılan ameliyatlar ve işlemler hakkında yazılan makaleler.

Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek Taşı Ameliyatı

 

Böbrek taşı düşürmeden sorun yaşayan ve taş kırma yöntemleri 3 defa denenip sonuç alınamayan hastalarda ameliyat zorunlu hale gelmiş demektir. Taş kırma ile çözülemeyen sorunlarda genelde taşı kırılmaya kısımda olması veya taşın çok büyük olması gibi nedenler olabilir. 

Böbrek taşı ameliyatı da birden çok yöntem ile yapılabilir. Bunlar biraz doktorun tercihine kalmıştır. Fakat ideal yöntemler ideal hastalarda kullanıldığından sorunsuz bir şekilde ameliyat başarı ile yapılarak hastanın sağlığına kavuşması sağlanabilir. 

Böbrek Taşı Ameliyatı Çeşitleri

  • Klasik Açık böbrek taşı ameliyatı
  • Kapalı ( Perkütan Nefrolitotomi ) böbrek taşı ameliyatı
  • Neştersiz Böbrek taşı ameliyatı (Fleksible Üreteroskopi)

Klasik Açık böbrek taşı ameliyatı

acik-bobrek-tasi-ameliyatiKlasik açık yöntem böbrek yan tarafından bir 20 cm lik kesi açılarak yapılır. Buradan böbreğe ulaşılarak böbrekte de bir kesi açılır. Böbrek içinde ki taşlar temizlenerek hastanın taş problemi çözülür. Sonra kesi açılan yerler dikilerek ameliyat tamamlanır. Ameliyat şuan için pek tercih edilmese de yinede yapıldığını bilmenizi isterim.

Açık böbrek taşı ameliyatı kaç günde iyileşir ?

Açık teknikle yapılan böbrek taşı ameliyatları sonrasından hastamızı ortalama bir hafta bazı hastalarda 15 güne kadar hastana de yatırmamız gerekebiliyor. Bu dönem biraz ağrılı geçtiğini bilmenizi isteriz. Ayrıca yaraların iyileşmesi ve normal hayata dönem 3 aydan erken beklenemez. 

Açık böbrek ameliyatı sonrası

Açık teknikle yapılmış böbrek taşı ameliyatı sonrasında ki dönem biraz ağrılı geçer. Uzun hastane de kalma süreleri gerektirir. Ayrıca tekniğin en büyük dezavantajı ameliyatı sonrası vücutta açılan kesiğin izinin kalmasıdır. Yan kısmında az da ameliyat izi kalacaktır. Kalan izin miktarı da ameliyatı yapan doktorun tecrübesi ve hassasiyetine kalmıştır. Ameliyat Sonrasından taş ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. 

Kapalı ( Perkütan Nefrolitotomi ) böbrek taşı ameliyatı

kapali-bobrek-tasi-ameliyatiKapalı yöntem açık yönteme nazaran daha başarılı ameliyatlardır. Performans açısından  da ve hastaya yarayan bazı üstünlükleri vardır. Hastanın sırt bölgesinden girilerek ameliyat yapılır. Ortalama bir cm lik bir delikten bir iğne ile böbreğe ulaşılarak ameliyat yapılır. Endoskopik cihazlar ile işlem yapılır. Böbreğe ulaşacak bir kanal ile taşlar böbrek içerisinden yerleştirilen kanaldan geçecek kadar küçültülür. Bu taşlar sonrasında cihaz ile çekilerek ameliyat tamamlanır. Hasta taşlarından kurtulur.

İşlem sonrasından Sırt bölgesinde ki açılan deliğe drenaj tüpü uygulaması yapılır. Bu da kan ve idrarı dışarıya tahliye etmek için kullanılan bir yöntemdir. İlerleyen dönemlerde bu drenaj tüpü bazı tetkikler yapılmasının ardından çekilerek işlem bitirilir.

Kapalı böbrek taşı ameliyatının riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi kapalı böbrek taşı ameliyatında da riskler vardır. Fakat bunlar çok büyük oranda değil, aslında çok az bir insanın yağmurlu bir havada kafasına yıldırım düşmesi gibi ihtimallerden bahsediyoruz. pek tabi ki bazı hastaların kendine özel rahatsızlıkları ve özel hastalıkları ameliyat öncesinde tespit edilmeden ameliyat edilmez. Yoksa bu ihtimal geçerli sayılmayacaktır. 

Böbrek ameliyatlarından kanama şuan için en sık görülen problem olmuştur. Şöyle bir ortalama vermek gerekirse her ameliyatta az da olsa kanama olabilir ama, kan vermeyi gerektirecek kadar büyük kanama olma ihtimali yüzde bir ile yüzde 10 gibi bir rakam arasında yer alır. Bu ihtimal vardır ama bu da öleceğiniz anlamına gelmez çeşitli müdahaleler ile kanama durdurulabilir.

Durmayan kana müdahale olarak anjiyografi yapılması gerekebilir. Bu görüşe de tabi ki katılanlar ve katılmayanlar da vardır. Ayrıca akciğer boşluğuna bir tüp yerleştirmek de gerekebilir. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat enfeksiyon riskleri vardır. 

Bu artık klasik her ameliyat için geçerli titiz bir hastane ameliyathanesinde pek de sorun olmayan bir risktir. Enfeksiyon hastadan da gelebilir. Ayrıca tedavi olarak da antibiyotik başlanması gerekebilir.

Neştersiz Böbrek taşı ameliyatı (Fleksible Üreteroskopi)

Fleksible-ureteroskopi-ameliyatiKansız bıçaksız böbrek taşı ancak bu yöntem ile yapılabilir. Penis içerisinden girilerek (idrar yaptığımız yerden) önce idrar torbasına sonra da böbreğe rahatlıkla ulaşılabilir. Lazerle taşlar kırılarak çekilir. En büyük özelliği diğer ameliyatlar da olduğu gibi ameliyat izi ve neşter olmamasıdır. 

Ameliyat bu şekilde yapılır ve her durumda bu yöntem kullanılamaz. Fleksible üreteroskopi yöntemi sadece 1 cm nin altından olan taşlar için kullanılan bir yöntemdir. Her hasta için uygulanması söz konusu değildir.

Böbreğin altına kalan taşlar için de bu yöntem uygulanır. Böbreğin kör noktasında kalan taşlar ESWL ile kırılamayacağı için bu yöntem uygulanır. Ameliyat başarı oranı yüksek ameliyatlar arasındadır. Taşı yeri büyüklüğüne göre işlem tercih edilebilir. 

Böbrek taşında olan bu yöntemlerin hangisinin sizin için doğru olacağına doktor karar verir. Bu yüzden sizin pek seçme şansınız olmayacağı için doktorun yönlendirmelerine göre ameliyat hareket planı belirlemekte faydalar vardır.

Bu Sayfa 20.791 kez ziyaret edilmiştir.

Comments (6)

  1. yuliya stoyanova - Cevapla

    mehraba benim ablamda bobrek taşı var fakat bobrek tasın icinde oyle dunyaya gelmiş kırdırmak istiyoruz fiyat aşağ yukarı nekadar tutar

  2. yalçın kardeş aynı şekilde bana da dediler böyle yapıcaz die ama ben korkuyorum sıkıntı olur mu die taş agrısı varmı suan sende

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir