Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir

BÖBREK TAŞI AĞRISINA NE İYİ GELİR ?  BÖBREK TAŞI AĞRIM İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ ?

Böbrek taşı ağrınız başladıysa eğer daha önceden kulladığınız bir ağrı kesici az da olsa sizi rahatlatacaktır.Ağrıyı hissettiği andan itibaren bol su içmelidir. Özellikle yaz aylarında vucuttaki su miktarının azalmasıyla buna daha fazla dikkat edilmelidir. Bol su tüketilmesi sayesinde  4mm den küçük bir taş varsa düşmesine yardımcı olacaktır. Böbrek taşı olan ya da daha önceden düşürmüş olası riskli hastaların ayaklarını üşütmemeleri önemlidir. Soğuk havalar böbrekler için iyi değildir.Taze limonata böbrekler için yararlıdır. Limonata içimi (içinde bulunan sitrat) böbrek taşının tekrar etmesinde engelleyici rol oynamaktadır.Böbrekleriniz ağrıdığında sıcak su torması ağrınızı azaltabilir. Sıcak su torbasını o bölgeye bastırarak biraz daha rahatlayabilirsiniz.

BÖBREK TAŞI İÇİN HANGİ AĞRI KESİCİ İÇİLMELİDİR ?

Öncelikle böbrek ağrısı çeken bir kişi ilaç kullanmaya karar verdiyse bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Daha önceden bu ağrıyı çektiyse ve doktoru kendisine önerdiği ilaç varsa bu ilacı kullanabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse kişinin rutin kulladığı ağrı kesici ilacını alabilir. Aldığı ağrı kesici hastayı biraz rahatlatabilir fakat olası bir yan etki düşünüldüğünde ve ağrıyan bölgeye tıbbi bir geresinim olma ihtimaline karşı en yakın sağlık kurumuna gitmelidir.

BÖBREK TAŞI İÇİN NE KADAR SU İÇMELİYİM ? FAZLA SUYUN ZARARI VAR MIDIR ?

Böyrek taşı için çok fazla su içmenin hiçbir zararı yoktur. böbrekler alınan su miktarına göre kendisini düzenleyebilen bir organdır. Böbrek ağrınızın olması durumunda mümkün olduğu kadar su içilmesi faydalıdır.

BÖBREK TAŞI AĞRISI GECE BAŞLARSA NE YAPMALIYIM ?

Böbrek taşı  ağrısı için daha önceden kullandığınız bir ağrı kesici varsa kullanabilirsiniz. Bol su içelisiniz. Ağrıyan bölgeyi sıcak tutmalısınız. Limonota (içinde bulunan sitrat) sizin biraz daha  rahatlamanıza yardımcı olabilir. Kesinlikle gazlı içecek kafeinli içecekler tüketmeyiniz. Ayaklarınızın sıcak kalmasını sağlayınız. Mümkünse en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne  başvurunuz.

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR ?

  • Genetik faktörler etkendir.
  • Fazla su tüketilmemesi böbrek taşı  riski olan insanlarda taş oluşumunu hızlandırır
  • Ailesinde böbrek taşı sorunu olan insanlarda bu risk yüksektir
  • Böbrek taşı  30-50 yaş arasında daha fazla görülmektedir
  • Hareketsiz kalmak eğzersiz yapmamak böbrek taşı oluşumunu tetikler
  • Diyet yapılmaması , düzenli beslenilmemesi ve aşırı kilo böbrek taşı oluşumunu arttırır
  • Erkeklerde böbrek taşı oluşumu kadınlara göre 3 kat daha fazladır
  • Aşırı tuz tüketimi 

BÖBREK TAŞINA MADEN SUYU SODA İYİ GELİR Mİ ? SODA ZARARLI MIDIR ?

Böbrek taşı olan hastaların kesinlikle maden suyu içmemeleri gerektiği bilim adamları tarafından dile getirilmektedir.

BÖBREK TAŞINA LİMONATA İYİ GELİR Mİ ?

Türkiye' de ki böbrek taşı sorunu yaşayan  hastaların birçoğunda 'kalsiyum oksalat' taşı görülmektedir. Bu taşların oluşmasına engel olan sitrat maddesidir.  Portakal suyu  ve limonata idrar sitratını arttırması sebebiyle böbrek taşı oluşmasını önleyici anlamında başrol oynamaktadır.

Bu Sayfa 15.440 kez ziyaret edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,